Ο κήπος μας

Ο κήπος μας βρίσκεται στο εσωτερικό αίθριο του κτηρίου .

Ύστερα από χορηγία του Ιστιοπλοϊκού ομίλου Κέρκυρας το Σχ. έτος 2013-2014 τοποθετήθηκε Θερμοκήπιο ώστε τα παιδιά να βλέπουν τα αποτελέσματα των προσπαθειών τους στη διάρκεια του Σχολικού έτους.

Επίσης τοποθετήσαμε κάδο κομποστοποίησης με χρήματα από το πρόγραμμα "παιδική helmepa".

Οι μαθητές επισκέπτονται τον κήπο ανα τμήμα με τον υπεύθυνο δάσκαλο. Δημιουργούν δικά μας  φυτώρια με βιολογικούς σπόρους και στη συνέχεια γίνεται η μεταφύτευση. Δεν χρησιμοποιούμε χημικά λιπάσματα και χημικά σκευάσματα φαρμάκων .

Στόχος μας , να έρθουν τα παιδιά σε επαφή με το φυσικό περιβάλλον , να δουν τα στάδια ανάπτυξης των φυτών και νιώσουν την ικανοποίηση της δημιουργίας κόβοντας έναν καρπό από τα φυτά που οι ίδιοι φύτεψαν.

Υπεύθυνος του κήπου είναι ο Δ/ντής κ. Γιοβάρθης Τάσος .

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 204-15

7ο  ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ